Викиманија

From Wikimania
Jump to: navigation, search
This page is a translated version of the page Wikimania and the translation is 41% complete.

Outdated translations are marked like this.

Registration is now open!
Early bird pricing for registration ends on July 10, so register today.

Join us August 9–13, 2017 for:
five keynote sessions from world-renowned experts,
more than a hundred community-submitted talks,
two days of hackathon and preconferences,
and over a dozen workshops on topics including:

The future of editing Wikipedia - outreach in Africa - library partnerships - Wikidata tools - what readers visit - communicating your work - Wikimedia’s strategy - legal threats to free knowledge - Wikipedia in minority and endangered languages - Wikipedia in Iraq - medicine & emergency response - the gender gap - preventing online harassment - sounds and video - implicit bias - citations and references - the future of Wikisource and Wikiversity - real-time collaboration - global trends - leading teams - Wikidata and museums - making access affordable - the future of news - collaboration under censorship - education

And much, much more


Early bird conference registration ends July 10. Register now!
Two properties are offering discount rates to attendees. Deadline for the Sheraton Headquarters Hotel is June 30. Rates will be much higher and availability difficult, so register soon!
The program is now up! Over 100 sessions, keynotes, pre-conference workshops, and a Hackathon are planned.

Како и самата Википедија, Викиманија се одржува во непрофитен дух — ја приредуваат исклучиво доброволци. Потребна ни е Вашата помош за да ја оствариме конференцијата!

Пристапот на Викиманија ѝ носи исклучително голем и позитивен публицитет на вашата марка.

Заинтересирани сте за покровителство на овој прочуен и ценет светски настан? Бараме покровители за Викиманија 2017, и истата нуди бројни можности за покровителство.
==

Што е Викиманија?

==
Викиманија е годишна конференција која ја чествува Википедија и нејзините збратимени проекти за слободно знаење. Подразбира три дена конференции, дискусии, собири, обуки и работилници. На неа се собирааат стотици доброволци и други предводници на слободното знаење од целиот свет и расправаат по разни прашања, настапуваат со свои нови проекти и приоди и разменуваат идеи.

Теми на конференцијата ќе бидат унапредувањето на слободното знаење, улогата на образовните и културните установи во движењето, правата на заштита на личните податоци, како и улогата на технологијата во полза на тие цели. На Викиманија 2017 поподробно ќе ја обработиме улогата на движењето во франкофонијата, и низа програмски елементи посветени на унапредувањето на францускиот јазик во проектите.

Покрај главното збиднување, имаме и други сродни настани: Хакатон на техничката заедница на Викимедиините проекти се здружува за да работи и придонесува, како и Сорстон, каде ветераните, но и новодојденците, се дружуваат за да зачуваат и стават на располагање разни пишани документи од историско значење.

The event is held in and around the Центарот „Шеретон Монтреал“, во Монтреал, Канада, од 9 до 13 август 2017 г. Сите се добредојдени — било да сте стручњак, ентузијаст, почетник или чисто љубопитен!

SponsorsOther languages:
العربية • ‎جازايرية • ‎asturianu • ‎беларуская (тарашкевіца)‎ • ‎български • ‎বাংলা • ‎brezhoneg • ‎čeština • ‎Deutsch • ‎English • ‎español • ‎euskara • ‎فارسی • ‎suomi • ‎français • ‎עברית • ‎magyar • ‎Bahasa Indonesia • ‎italiano • ‎日本語 • ‎ქართული • ‎한국어 • ‎македонски • ‎മലയാളം • ‎मराठी • ‎Bahasa Melayu • ‎Nederlands • ‎ਪੰਜਾਬੀ • ‎polski • ‎português • ‎português do Brasil • ‎română • ‎русский • ‎سنڌي • ‎shqip • ‎தமிழ் • ‎тоҷикӣ • ‎ไทย • ‎Türkçe • ‎ئۇيغۇرچە • ‎українська • ‎اردو • ‎Tiếng Việt • ‎粵語 • ‎中文